Back in the game!
Po COVID-19 karanténě už můžeme zase trénovat.
Je třeba se oprášit techniky, které jsme se naučili, ale pokud jsme drillovali poctivě, nebude to zas tak těžké.
V tomto článku najdeš jiu jitsu tipy našeho trenéra, závodníka a krále wrestlingu ;o) Mikoláše Bílka publikované na jeho Instagramu.
Pro pokročilejší zabijáky nebudou následující tipy žádnou novinkou, ale pro nás nováčky doporučuji vytisknout, pověsit na ledničku nebo na zrcadlo do koupelny a memorovat. :o)
Jdeme na to:
*newbie (čti njůbi)
nezkušený nováček provozující specifickou aktivitu
Jiu Jitsu newbie tip:
Držte lokty u těla.
Jeden ze základních principů v BJJ se jmenuje ‚closed elbow principle‘. Nejlépe o tom mluví Ryan Hall v jednom ze svých DVD, takže jestli zvládáte angličtinu, mrkněte na to. Jestli ne, tady je shrnutí:
Pokud udržíte své lokty u těla, bude extrémně náročné je od něj oddělit, představte si, že vám smrdí podpaží a nechcete, aby to někdo věděl. S lokty u žeber se snižuje šance na to, že vám soupeř izoluje ruku, nebo získá underhook, a to na zemi i v postoji.
Tahle socha má lokty otevřené, tudíž úplný opak. Nabízí mi proto například Kimura Trap.
Tento a jiné univerzální principy vyučuji na svých kurzech pro začátečníky na Pražačce.
K 1. červnu otevíráme nový kurz, už by mělo být možné se do něj přihlásit!
Jiu Jitsu newbie tip:
Frames.
Pokud jste v poněkud svízelné situaci a potřebujete si udělat prostor, potřebujete získat nějaké framy (čti frejmy). Frame by měl využívat přirozenou strukturu vašeho těla takovým způsobem, aby pro vás držení pozice nebylo příliš namáhavé a mohli jste dal efektivně vytvářet kýžený prostor.
Na fotce můžete vidět, jak efektivně framuju zábradlí pryč od sebe skrze tzv. ‚stiff arm‘. Struktura kostí v mé ruce zabraňuje zábradlí přiblížit se ke mně, přestože jsem mnohem slabší. Nepoužívám však svaly, pouze pevnou strukturu, jako kdybych ze své ruky udělal sloup.
Taky mi pomáhá, že zábradlí je přimontovaný k zemi a nehejbe se.
Jiu Jitsu newbie tip:
Basics before YouTube.
Už chodíte na BJJ třeba měsíc, baví vás to, je to něco jiného, než na co jste zvyklí. Znáte základní pozice, možná už máte za sebou sparring. A teď to přijde – YouTube a Instagram. Média plná technik se jmény jako Crackhead control, Reverse omoplata, Peruvian Necktie…
‚Tyvole hustý, tím na tréninku všechny rozbiju‘
Slap, bump, první vteřiny a vy jste dole v mountu, peruvian necktie nikde. Únik z mountu z minulé hodiny si nepamatujete, protože jste se doma místo opakování posledního tréninku koukali na triple spinning omoplata from side control setup.
Na instagram moves máte ještě čas. Ze začátku je třeba učit se základům, snažit se je pochopit natolik, aby vám posloužily jako stavební kameny pro váš další individuální rozvoj. Když tuhle úvodní fázi nezanedbáte, vše ostatní bude mnohem jednodušší. Základy by vás vás trenér měl učit poctivě, protože ví, že to je opravdu to nejdůležitější. K čemu vám je umět 40 variací kimury, když se nikdy nedostanete za něčí guard?
Já sám jsem týhle YouTube rabbit hole propadl, tak mi věřte, když říkám toto: pokud máte kvalitního trenéra (a to časem poznáte), dávejte pozor na to, co vás učí. Velice pravděpodobně učí techniky vhodné právě pro vaši SOUČASNOU úroveň. Zbytečně nepředbíhejte, ledaže byste na Basics po měsíci tréninku utahovali purple belty jak na běžícím páse, v tom případě klobouček a hybaj do USA. 😃👍
YouTube je sice plný BJJ technik, spousta z nich je ale nepoužitelnej hnůj. Vy jste teprve na začátku vaší cesty, hnůj bohužel začne smrdět až po pár kilometrech.
Více o tomto tématu (jak a z čeho sám studovat techniky) zase někdy příště formou blogu / vlogu. Je to na dýl a chci jít trochu deep, podle mě tím hrozně moc lidí zbytečně trpí.
Jiu Jitsu newbie tip:
Hlavně klid.
Nikomu z nás se nelíbí, když na nás leží úplně propocenej člověk, kterej se nás k tomu všemu ještě v podstatě snaží zabít. To je jedna z těch horších situací, na tom se shodneme.
Co vám ale právě v těchto chvílích nejvíce pomůže, je naučit se zachovat klid a hlavně nepanikařit. Když totiž začnete zmatkovat a plácat sebou ze strany na stranu, jen aby vás protivník pustil, docílíte jen toho, že se úplně vyšťavíte a budete na žíněnce ležet jako leklá ryba po operaci mozku.
Když zachováte chladnou hlavu a vzpomenete si na správný technický únik z dané pozice, vaše mysl se může soustředit jen na to, jak toho docílit. Jakmile máte v hlavě co přesně musíte udělat, případný únik je potom mnohem pravděpodobnější.
A když se nemůžete ani hnout?
Tak příště čekejte. Pokud můžete dýchat a nic vám neláme končetiny, počkejte si na protivníkův pohyb. Právě ten vám většinou poskytne tu malou skulinku potřebnou k úniku 👍
Na fotce můžete krásně vidět, jak Ondra zachovává chladnou hlavu a praskajícím kostem se jen směje. On je ale sociopat, to vy nedělejte.
Jiu Jitsu newbie tip:
Konzistence.
Jedna z nejčastějších otázek (nejen) začátečníků je, jak se co nejvíc zlepšit, ideálně za co nejkratší čas.
Odpověď je hrozně jednoduchá, ale nikdo ji nechce slyšet – choďte na tréninky.
Pokud najdete kvalitní trenéry a prostředí, kam se radi vracíte, jediná možnost, jak se opravdu co nejrychleji zlepšit je konzistence.
Za mě osobně je minimální tréninková dávka pro někoho, kdo má progress jako jedničku na wishlistu 4 tréninky týdně. Dva spoustě lidem stačí, zlepšovat se budete pořád, nicméně 4 tréninky týdně jsou dvojnásob tréninků celkem za rok oproti tradičnímu rozvrhu většiny lidí.
Rozdíl mezi dvěma a čtyřmi tréninkovými bloky za týden mi přijde mnohem větší než třeba mezi čtyřmi a osmi.
Každý jsme ale jiný, ne všem bude vyhovovat to, co zde píšu (já sám mám tréninků týdně mnohem více, ne všechny jsou ale stejné).
Nicméně základní stavební kámen je jasný – přijďte na trénink. A na ten další. A ten potom taky.
Samozřejmě se progress dá i podporovat studiem zápasů nebo instruktážních videí, jenže potom vám stejně bude chybět ten sparring partner, na kterém si to fyzicky vyzkoušíte. Olympionici si taky jen nepředstavují, jak trénují. Bodybuilder nezvedá činky jenom mentálně.
Tu pravou fyzickou dřinu prostě nic nenahradí.
Zkratky neexistují.
Jiu Jitsu newbie tip:
You do you.
Když jsem se zamyslel nad tím, proč mě vlastně BJJ tolik baví, zjistil jsem, že těch důvodů je hrozně moc. Ten asi nejdůležitější je ale možnost být kreativní.
Nikdy jsem se nepovažoval za někoho, kdo by zrovna přetékal kreativitou, natož aby vytvářel něco jako umění, a ono hele, živím se tvorbou videí.
BJJ od vytváření nějakého ‚díla‘ taky není zas daleko.
Každý jsme jiný a vyhovují nám jiné techniky. Snad každý koho znám a jeho technická úroveň v grapplingu nebo s kimonem je na slušné úrovni, má nějaké své variace oblíbených technik. Jedno škrcení bude 5 různých lidí dělat podobně, ale ne stejně. Velice často se provedení liší v malých detailech.
Na každém z nás je zjistit nebo vymyslet, co nám vyhovuje a k čemu přirozeně inklinujeme. Když takhle pospojujeme více oblíbených technik dohromady, vytvoříme tím onu pověstnou ‚game‘, to naše umělecké dílo, které násilně poměřujeme s uměním jiných lidí.
A to je na tom to skvělý. Moje Jiu Jitsu bude vypadat ve finále jinak, než Jiu Jitsu mého trenéra, stejně tak jako mých studentů (stále je důležité naučit se solidní základy, až potom si hledat své variace).
Žádný zápas potom nebude stejný. Každý sparring je jiné umělecké dílo stvořené z kolize dvou umělců dohromady.
Takže buďte sami sebou, jen tak naleznete techniky, které vám vyhovují, jen tak vás to bude bavit. A to je to nejdůležitější – musí vás to bavit.
(foto: Geren Tarasquese)