Choketopus BLOG: Kimono/Gi
Délka článku: 16 min
Průvodce výběrem kimona neboli gi pro brazilské jiu-jitsu
Proč si dát záležet na výběru kimona?
Kimono je pro brazilské jiu-jitsu alfa a omega, protože v něm prožiješ každou minutu na tatami – ať už jde o hobby tréninky 2x týdně po práci, nebo intenzivní přípravu na turnaje.
Výběr správné velikosti, střihu a materiálu tak může mít zásadní vliv nejen na tvoji techniku a pohodlí při tréninku, ale také na to, jak dlouho ti kimono vydrží. Je tedy jedno, jestli jsi začátečník, který se učí základy, nebo zkušený zápasník. Správně vybrané kimono ti dost ulehčí život.
V tomto článeku bych chtěl vysvětlit základní vlastnosti kimon, přiblížit ti rozdíly v materiálech, střizích a dát pár tipů a vlastních zkušeností z 11 let mého tréninku BJJ. Prostě vše, co budeš potřebovat k tomu, aby sis vybral to správné kimono.
Od tradice po moderní sport
Kimono v brazilském jiu-jitsu (BJJ) vychází z japonského jiu-jitsu a juda. Bylo původně navržené pro plynulé pohyby a odolnost proti gripům (uchopením), kimono se s příchodem Mistra Mitsuyu Maedy do Brazílie v 20. století adaptovalo na potřeby BJJ. Dost často se můžeš potkat s označením „gi“ (BJJ gi – zápas v kimonech, nogi – bez kimon = grappling). Termín “gi” pochází ze zkratky japonského slova “keikogi”, což znamená “tréninkový oděv”.
Můžu si vzít na trénink
kimono z juda nebo karate?
Pokud na BJJ přecházíš z nějakého jiného sportu, kde se kimono využívá, ať už je to právě judo, nebo karate, určitě tě z tréninku nikdo nevyhodí. Nemusíš proto nutně investovat do nového kimona ještě předtím, než vůbec poznáš, jestli tě bude bjj bavit.
Pokud to ale s BJJ začneš myslet aspoň trochu vážně, vyplatí se zainvestovat do kimona speciálně na BJJ. Kimono z karate může být sice pohodlné, ale na jitsu by ti nejspíš nevydrželo dlouho. Pro BJJ jsou kimona uzpůsobena na to, aby vydržela tvrdší zacházení. Jsou robustnější, často s trojitým prošitím, zesílením na kolenou a silnější bavlnou. V podstatě celý trénink tě za něj totiž někdo bude tahat, trhat, nebo se na něj celou svou vahou věšet a kimono pro jiný sport z jemnější látky by tak po chvíli vypadalo spíš jako sešívaný Frankenstein, než tréninkový oděv.
Jestli vlastníš kimono z juda, je to s výdrží rozhodně lepší, než u toho karatistického. Hodně se ale liší střihem. Kimona pro judo jsou o dost volnější a pro soupeře tak bude mnohem jednoduší mít nad tebou výhodu v úchopech. Nemluvě pak o užším límci, který tě bude znevýhodňovat, když tě s ním bude někdo škrtit.
Proto je pro dlouhodobější trénování jitsu nutnost kimono přímo na BJJ.
Jak vybrat správnou velikost kimona?
Když si vybíráš kimono pro BJJ, velikost a střih jsou klíčové. Jak si ale vybrat to pravé?
Stejně jako jiné oblečení se u kimona nedá říct, že by byly velikosti stejné napříč různými výrobci, proto vždy hledej velikostní tabulku, která tě navede podle tvé výšky a váhy. U našich kimon dokonce jdeme mimo tyto parametry a uvádíme přímo různé velikosti kimona, aby si je každý mohl poměřit vzhledem ke svojí postavě.
*TIP
Často se také stává, že opakovaným praním a sušením se kimono lehce srazí, neděje se to u všech, někdy si toho ani nevšimneš, ale někdy to může zamrzet. Proto je lepší být k sobě upřímný a když jsem na horní hranici, nebo na pomezí velikostí, vzít raději větší variantu.
**TIP
Pokud jsi na pomezí mezi 2 velikostmi, není problém si kimono vyzkoušet u prodejce v kamenném obchodě, nebo objednat, vyzkoušet a případně vyměnit. U nás na Choketopusu máme výměnu zdarma a neplatíš ani dopravu.
Pánská kimona
Jsou označována písmenem A (adult). Velikosti bývají obvykle A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6, kde vyšší číslo znamená větší velikost kimona.
Pro specifičtější typ postavy také existují mezistupně, aby kimono sedělo co nejlépe. Ne všichni výrobci ale tyto mezistupně vyrábějí.
L (long) pro větší délku nohavic a rukávů – A2L znamená šířku kimona jako A2, ale délku jako A3. Tato varianta varianta úpravy je k dostaní hodně často.
H (husky) pro širší střih – A2H znamená délku jako A2, ale širší střih. Tato varianta je k dostání spíše vzácněji.
Dámská kimona
Jsou označována písmenem F (female).
Obvyklé velikosti jsou F0, F1, F2, F3, F4 a F5, kde stejně jako u pánských, vyšší číslo znamená větší kimono.
I tady se pak vyrábějí i specifické úpravy L a H variant, ale nejsou tak časté jako u pánských střihů.
Kimono se liší nejen velikostí (dámská F2 bude mnohem menší než pánská A2), ale hlavně samotným střihem. Dámská kimona jsou šitá tak, aby lépe padla dámským křivkám. Mají užší pas a širší oblast bohu a hrudníku. Pánská kimona jsou obvykle rovnější a širší v ramenou.
Dětská kimona
Bývají označována písmenem M, zde nehraje roli váha, ale pouze výška juniora. Obvyklé jsou velikosti M0000, M000, M0, M1, M2, M3 a M4.
Zde bývají velikosti dost často standardizované. Někteří výrobci také používají písmeno K (kids), ale s tím se setkáte méně často.
Jak by mělo kimono sedět?
Pokud jsi na sobě kimono nikdy neměl
Když si kimono oblečeš, nemělo by tě nikde škrtit, být krátké, nebo příliš úzké. Zkus v něm udělat dřep (nemělo by tě omezovat v pohybu), zvednout ruce (rukáv bys měl mít v oblasti zápěstí a ne vykasaný až někam k předloktí), nohavice by měly být v oblasti kotníků a né lýtek. Pokud ti kimono po tomto jednoduchém testu nepřijde nijak divné, pravděpodobně bude v pohodě.
Někdy tě také překvapí límec a to, že oba lapely (spodní konce kabátu) jsou dost dlouhé, to je vpohodě. Stejně tak jako že kalhoty nedrží samy v pase, to je taky vpohodě. Mají být hodně široké a držet díky šňůrce.
*TIP
Co se týče střihu, je vždy lepší mít kimono lehce volnější, než v něm být napěchovaný. Nejen že je možné, že se po několik praních lehce srazí (o pár %), ale i pokud ne, budeš se v něm cítit mnohem příjemněji.
Pokud máš v plánu závodit
*TIP
Někdy se dá na menších turnajích rozhodčí trochu ošálit zatažením ramen, nebo stažením kalhot níže, ale nespoléhal bych na to. Pokud půjde o nějaký prestižnější turnaj, dost pravděpodobně tě rozhodčí pošle z tatami pryč, proto bych to neriskoval a dal si na to pozor.
Na většině českých, nebo menších zahraničních turnajích se žádná speciální pravidla pro délky neřeší.
Jedna z největších organizací IBJJF má ale dost striktní pravidla, která vždy před zápasem kontrolují rozhodčí. Řeší délku rukávu a nohavic, délku samotného kabátu a také šířku nohavic.
Jakou vybrat barvu kimona?
Výběr barev je naprosto na tvém vkusu. Nemají žádný skrytý význam ani neurčují technický stupeň tvého umu.
Ve světě BJJ jsou nejčastější barvy kimon Modrá, černá a bílá a jsou považovány za standard. V gymech se v 99 % případů potkáš právě s těmito barvami. Také na některé turnaje (například výše zmíněné organizace IBBJF) je výběr z těchto 3 barev povinnost.
Mimo tradiční barvy se výrobci kimon snaží zaujmout barvami jako růžová, oranžová, khaki, camo apod. není to ale pravidlem a jedná se pak spíše o vzácnější edice.
*TIP
Jestli jsi extravagantní typ a v celorůžovém kimonu nakráčíš na nějaký turnaj nebo trénink, rozhodně budeš mít pozornost všech okolo 😀 Trochu zklamání to bude, pokud u sparingu nepředvedeš stejně jedinečné schopnosti. Pro úplné nováčky proto doporučuji zůstat u modré, bílé, nebo černé.
**TIP
Pokud ti jde hlavně o funkčnost, bílé kimono pod náporem mnoha a mnoha tréninků lehce zažloutne, černé se naopak částečně sepere a změní svůj temně černý odstín na světlejší. Ideální volbou by pro tebe byla modrá, která se časem moc nemění a je tak praktičtější.
***TIP
V případě, že pojedeš trénovat do zahraničí, můžeš se někdy setkat s tím, že je nutné trénovat v konkrétní ze tří tradičních barev. Ve většině gymech jsou lidi přátelští a klidně ti kimono i půjčí, ale je fajn o tom dát vědět dopředu.
Nášivky na kimonech (patches)
Další odpovědí na tvůj jedinečný styl mohou být také nášivky.
Často se na kimonech závodníků objevují nášivky týmu a gymů, ve kterých trénují, nebo jiné grafiky s hláškami a různorodou tematikou, kterých je internet plný.
Tady se kreativitě a zručnosti v přišití meze nekladou (zase jen pozor na IBJJF organizaci při závodění, jsou fakt striktní). Jen je potřeba přišít nášivku tak, aby opravdu držela a nemohl se o ni zachytit například prst parťáka při sparingu.
Hmotnost kimona a typ tkaniny – co si vybrat?
Hmotnost kimona GSM (gramáž)
Dalším z parametrů kimona je gramáž, která se uvádí v GSM (gram na metr čtvereční). Čím vyšší číslo je, tím těžší kimono bude. Obvykle se tento údaj pohybuje mezi 375 GSM a 890 GSM.
*TIP
Pokud neplánuješ závodit, nějak extra na tom nezáleží a když se budeš držet mezi 450 – 600 určitě nic nepokazíš, ale třeba pro závody, nebo častější tréninky jsou tam rozdíly, nad kterými bys měl přemýšlet a časem je poznáš.
Těžší kimona
Obecně těžší kimona je mnohem náročnější chytit, je potřeba větší síla v úchopu a po nějakém čase v zápasu se to projeví. Tvůj soupeř má tak určitou nevýhodu, když máš na sobě těžší a tužší variantu. Těžší varianta se rovná více pevnější látky, je tam tedy i určitá výhoda v delší výdrže samotného kimona. Kimono také kvůli vyšší gramáži bude déle schnout.
Lehčí kimona
Co občas bývá u těžšíxh variant problém je vážení před zápasem. V BJJ se totiž váží společně s kimonem, proto když hubneš do váhovky, jde tenhle váhový rozdíl opravdu znát a určitě pak lehčí verzi oceníš. Ta je rozhodně příjemná při trénincích v teplejších měsících, kde ti co nejméně látky také přijde vhod (navíc když kimono při tréninku nasákne potem, udělá to váhový rozdíl v řádu kil)
Osobně si myslím, že pokud se budeš BJJ věnovat jako hoby, nemá váha kimona až takový dopad. Já osobně mám kimon několik (i kvůli praní po každém tréninku), takže na soutěže vždy beru lehčí, kvůli vážení a při tréninku to neřeším.
Druh a technologie tkaniny
Abys věděl, o čem je řeč, výrobci u kabátů uvádějí i druh tkaniny (jak jsou vlákna poskládaná). U tradičnějších kimon jsou to Single weave, Double weave a golden weave:
Single Weave
Je to základní, lehká a prodyšná varianta s gramáží kolem 550GSM, ideální pro začátečníky nebo jako letní kimono. I když je dostupnější, nabízí menší odolnost a snadněji se chytá, což může být nevýhodou v zápase.
Double Weave
Tato tkanina je hustší a těžší (je dvojitá) s gramáží obvykle 750 GSM, což komplikuje soupeřům chycení gripu. Vhodná pro závodní použití, ale je dražší a méně prodyšná.
Gold Weave
Propojuje výhody Single a Double Weave – je odolnější než Single ale lehčí než Double. Poskytuje dobrý kompromis mezi odolností a pohodlím.
Pearl Weave
Momentálně nejpopulárnější typ, který kombinuje odolnost, nízkou váhu a rychlé schnutí. Setkáš se s ním u většiny kimon. Váhově se pohybují v rozmezí 350 – 550 GSM.
Kimona z Pearl Weave jsou trvanlivá, nežmolkovatí a nabízejí dobrý kompromis mezi pohodlím a funkčností.
Kalhoty (pants)
Kalhoty bývají vyrobené stejně jako kabát z bavlny. Nemají ale speciální úplet a jsou tak vlastně jen „plátnem“, které bývá na kolenec zdvojené kvůli většímu namáhání.
Nejčastěji se setkáš s označením Ripstop.
Jsou lehčí než kabát, ale stále dostatečně pevné, také rychleji schnou. Gramáž se u kalhot udává v uncích (oz), čím vyšší, tím těžší. Většina se bude pohybovat kolem 10oz, což neznamená, že tolik váží kalhoty samotné, ale pouze látka byla tzv. 10 uncová.
Nejčastěji se kimono prodává jako komplet kabátu a kalhot. U nás v Choketopusu chceme dát větší volnost výběru, proto máme oba kusy zvlášť a můžeš si to nakombinovat podle libosti. – třeba pokud víš, že máš podsaditější spodek, ale jsi střízlík, můžeš vzít A3 kalhoty a A2 kabát, nebo naopak).
Jakou značku kimona vybrat?
Nejznámější značky u nás jsou například Tatami Fightwear, Scramble, Kingz nebo Venum. Nedá se konkrétně říct, která kimona jsou lepší nebo horší, většina jich má taky několik řad, které se mezi sebou liší. Je to pak spíše o osobních preferencích, nebo samotném designu kimona.
Já sám jsem nejvíc turnajů odzápasil v kimonu značky Hayabusa (a to hlavně proto, že ten konkrétní model byl fakt lehoučký) a většinu tréninků v našich kimonech Choketopus, které vyrábíme na míru našim potřebám. Máme tak ozkoušený střih a materiál, který vydrží. Tohle kimono se ale řadí mezi ty prémiovější, kvůli unikátnímu designu v japonském stylu.
Pokud začínáš, určitě není potřeba investovat do prvního kimona takovou částku a pokud sáhneš po některé značce výše, určitě neuděláš chybu! Časem (hlavně kvůli praní) navíc budeš potřebovat kimon více, takže sám třeba ozkoušíš několik variant a designů.
Jak se starat o kimono?
Praní kimona
Hlavně nebuď lajdák a kimono per po každém tréninku. Napíšu to raděj ještě jednou, protože to je fakt důležité. Kimono per po každém tréninku.
Ano, je to asi ta nejotravnější věc na celém BJJ (to poznáš až budeš mít více tréninků týdně), ale opravdu je to potřeba. Nejen že se tě tak na tréninku nebudou parťáci stranit kvůli zápachu, ale hlavně je i sebe ochráníš od různých kožních nemocí. Není totiž nic lepšího pro množení bakterií a různých hub než propocené kimono, které ještě necháš válet v tašce.
*TIP
V některých gymech se setkáš s pověrou, že bys neměl prát pásek, protože tak přijdeš o svůj skill. Pokud jsi tedy typ, který si při rýmě strká česnek do ucha, jak radí babičky, nebo když vtaneš levou nohou, tak raději zůstaneš celý den pod peřinou, klidně tuto pověru dodržuj. Ale stejně jako u kimona ti radím: per kimono i pásek po každém tréninku (jooo, tady to máš potřetí :D).
Kimono se pere ve studené vodě (takže třeba na 30) na jemné praní – předejde se tak smrštění. Dá se použít prací prášek na sportovní prádlo, ale vyvaroval bych se přílišného použití aviváže, které může oslabit vlákna látky. Někdo kimono před praním také obrací naruby (já to ale nedělám).
Sušení kimona
Abys zabránil poškození materiálu, kimono nesuš v sušičce. Nejlepší je ho vyvěsit na vzduch na stinné místo. Sám, když nechci čekat, ho přehodím přes topení, nebo na slunko. Není to ale nejšetrnější metoda z dlouhodobého hlediska, ať už kvůli vyblednutí barvy, nebo poškození materiálu. Ideálně by mělo kimono schnout přirozeně na vzduchu a pokud možno ne na přímém slunci.
Kimono taky není potřeba žehlit, pokud v něm nepůjdeš na svatbu (což se u nějakého bjj páru sem tam děje), nikdo pomačkaný rukávek řešit nebude. Samo se narovná při sušení nebo pověšení na ramínku při skladování (když ho ale přehneš a hodíš do skříně, taky se svět nezboří).
Pokud se o kimono budeš dobře starat, vydrží ti opravdu dlouho. Já sám ještě stále používám některá svá první kimona, a to už jitsu dělám přes 11 let.
Jaké kimono teda koupit?
Pro tvoje první kimono není potřeba řešit moc složitostí a dá se to hodně zjednodušit.
Vybírej si ze zajetých značek na trhu a nechoď do extrémů ani gramáží, ani cenou. Na začátek nemusíš sahat po designovkách, nebo dražších kimonech, klidně jako první zvol něco v nižší cenové hladině. A ideálně si na začátek vyber ze základních barev: bílé, modré a černé.
*TIP
U některých kimon se počítá s tím, že jsou začátečnická. Někdy se tedy setkáš s kimony u kterých je rovnou přibalený pásek.
**TIP
Pokud nechceš, nebo nemůžeš do kimona investovat finance ani na té základní cenové hladině, nesahej po nějaký neznámých lowcost značkách (kvalita by mohla odpovídat ceně a nevydrží dlouho). Raději zkus napsat trenérovi, nebo do gymu. Občas se někdo svého staršího kimona zbavuje. Nebude to fungl nové, ale pokud bude v dobrém stavu, vyjde to mnohem levněji a zároveň ti vydrží ještě několik let (sám jsem v jednom takovém kimonu několik let trénoval).
Doplňky ke kimonu
Pásek (BJJ belt)
Ten je nedílnou součástí kimona. Právě tady se barevně určuje hierarchie tvého technického stupně v BJJ. Na začátek si kup pásek bílý. Další barvy tě budou zajímat až v momentu, kdy od trenéra dostaneš vyšší stupeň. Pokud by ses někde ukázal s vyšším páskem, než máš mít, bere se to jako projev nejhlubší neúcty a nerespektu.
Seřazeny od nejnižšího stupně: Bílý, modrý, fialový, hnědý a černý
Jak si zavázat pásek ke kimonu
Jednoduchá odpověď: Youtube
Pokud ti to nejde, nemusíš mít obavy, na prvních lekcích tě to trenér naučí. Můžeš se taky zeptat kohokoliv zkušenějšího v gymu, není to žádná potupa. Všichni jsme byli někdy na tatami poprvé a všichni jsme se potýkali s podobnými těžkostmi.
Chrániče zubů
Jedním z chráničů, který budeš rozhodně potřebovat je chránič zubů. Je opravdu esenciálním doplňkem, bez kterého bys neměl vůbec spárovat (s horlivějšími parťáky ani drilovat). Jedná se o kousek „plastu“, který si jednoduše vytvaruješ podle svých zubů a který ti ochrání zuby samotné, dásně ale i tvou hlavu před otřesy.
*TIP
osobně doporučuji chrániče od firmy Sisu. V Evropě a Americe je to nejprodávanější značka chráničů, která se využívá v bojových sportech, americkém fotbalu nebo třeba hokeji. V nabídce mají několik typů s různým děrováním, které dovoluje bezproblémově dýchat, nebo pít, i když máš chránič v puse.
Speciální kosmetika
Není vyloženě potřeba, ale je to pozitivní bonus, který tě ochrání od nechtěných kožních infekcí. Na trénincích se na tatami potkává mnoho lidí, válí se po zemi, po tobě a tvoje kůže tak dostane hodně zabrat.
Na umytí pak pomáhá nejlépe kosmetika značky DEFENSE, kterou založil trenér amerického zápasnického týmu, je z přírodních složek, ale s antibakteriálními účinky a přísadami pro zklidnění pokožky.
*TIP
Sem tam se také hodí vyprat si a vystříkat tašku nebo batoh ve kterém své potréninkové oblečení nosíš.
Co si obléct pod kimono?
Pod kimono je potřeba nosit vhodné oblečení, které zajistí komfort, ochranu a splňuje hygienické požadavky. Nejběžnější kombinace je rashguard a sportovní legíny.
Rashguardy
Jedná se o speciální kompresní triko, které odvádí pod, ale hlavně chráni tvoji kůži před škrábanci a proti přímému kontaktu kůže na kůži. Vyhneš se tak pošramocení a poškrábání jak od soupeře, tak od samotného kimona, které může být pro kůži dost drsné. Pokud bysis vzal pod kimono normální bavlněné tričko, mohlo by při tréninku kdekoliv volně plandat a zachycením nějaké části těla můžeš ohrozit parťáka.
Kromě těchto bezpečnostních a hygienických předností je to taky fajn designový doplněk, navíc v něm nemusíš trénovat jen jitsu, ale můžeš ho (stejně jako my) používat na jakýkoliv sport, běh, nebo ho brát na hory a do fitka.
V Choketopusu už 10 let vyrábíme rashguardy s důrazem na kvalitu a výdrž materiálu. Díky našim skvělým švadlenám tak máme pod kontrolou každý detail od střihu až po materiál a mohli jsme si rashguardy vypiplat přesně podle našich představ a potřeb.
*TIP
Rashguardy s krátkým rukávem jsou super na cvičení, nebo ven, na jitsu si vyber ale raději rashguard s dlouhým rukávem. Pokud vyloženě nechytáš osypky při pomyšlení na dlouhý rukáv, opravdu to oceníš (a tvé ruce taky).
Kde to všechno koupit?
Stejně jako u všeho je fajn si kimono i další věci vyzkoušet v obchodě. V dnešní době už ale není potřeba někam vyrážet a vybírat si z toho, co je zrovna na skladě. Většina e-shopů má nad určitou částku (u nás v Choketopusu je to 1500,-) dopravu zdarma a zrovna kimono je taková položka, která se nad tuto hranici hravě dostane.
Kimono si pak můžeš v klidu vyzkoušet doma, bez spěchu a tlaku prodejců. A pokud nebude sedět? Není žádný problém ho poslat nepoužité zpátky. My řešíme výměnu zasláním vratného štítku na e-mail a doprava zpátky pak jde na nás. Myslím, že v dnešní době už je to standard u většiny obchodů.
Pokud máš i po přečtení celého článku nějaké nejasnosti, nebo něco, na co jsi nedostal odpověď. Klidně nám napiš! Poradíme ti.
info@choketopus.com
A pokud jsi dočetl až sem… vítám tě v bjj komunitě! OSS!