V rámci Chokonews nově nabízíme i zkrácené překlady zajímavých pasáží z Jiu-jitsu podcastů a rozhovorů se závodníky.
Tento článek vychází ze staršího podcastu Flograppling „A Fistful of Collars: w/special guest Keenan Cornelius“ (10. 1. 2019).
V tomto podcastu se Keenan Cornelius se mimo jiné zaměřuje na to, jak se od sebe vzdalují „gi“ (brazilské jiu-jitsu v kimonu) a „no gi“ (brazilské jiu-jitsu bez kimona, též grappling).*
*Máš-li zmatek v pojmech jako bjj, gi, no gi, grappling… rychle zhltni tento článek: https://choketopusgym.cz/blog-post/choketopus-grappling-challenge-vol-vi/
Keenan má nálepku „Inovátora technik“, o čemž se můžeš sám přesvědčit na jeho webu https://keenanonline.com/.
BJJ se věnuje od roku 2006, nejvíce ho baví trénovat gi a učit sebe i ostatní.
Na závodech, jako každý, rád vyhrává, ale také především testuje, jestli jeho techniky opravdu fungují. A ano, fungují…
Nejdůležitější vítězství:
- IBJJF European Champion
Weight & Absolute
2018
- IBJJF Pan Ams Champion
2018 / 2015 / 2014
- IBJJF American National Champion
Weight & Absolute
2017
Foto: www.bjjfeed.com
Gi vs. No Gi
„Shodneme se, že v no gi je výrazně méně technik než v gi“, zahajuje Keenan diskuzi. No gi je, podle něj, méně technické, ale za to atletičtější. „Nejsem velký fanda no gi… je tam toho méně, co můžu dělat, úplně chybí úchopy. No gi se hroutí samo do sebe. Všichni, co trénují gi i no gi, trénují bez kimona jako kdyby byli v kimonu, jedou klasickou hru: přecházím tvůj guard, ty se ho snažíš ubránit, hodit mě a přejít můj guard. Tohle se mění, celá hra přecházení a udržení guardu je nahrazena leglocky – útoky na nohy. Takže nový cíl je útok na nohy. Pokud jsem dole útočím na nohy, pokud jsem nahoře, bráním se útoku na nohy. V závodech už přecházení guardu skoro nevidíme, na nižších úrovních sice stále ano (modrý a fialový pás), ale na nejvyšší úrovni černých pásů už téměř ne.“
U závodů IBJJF (Internation Brazilian Jiu-Jitsu Federation), které jsou těmi nejprestižnějšími závody v gi – kimonu, si Keenan pochvaluje: „V zápasech se představí celá Jiu-jitsu hra jednotlivých pozic, jako například: udržení a přecházení guardu, přechody do zad, škrcení, páčení rukou i nohou, je tam všechno. Jak už jsem říkal no gi se hroutí samo do sebe, houstne a stahuje se především okolo leglocků a takedownů – strhů na zem, tedy wrestlingu, tak to vždycky vypadá na ADCC (Abu Dhabi Combat Club, prestižní závody pro grapplery).“ Také na turnajích IBJJF lze zápasit v no gi, ale pravidla podporují jeho styl hry, jak přejít guard, a to se Keenenovi líbí.
Oceňuje neodmyslitelné výhody horní pozice, „v horní pozici nad protivníkem máte na své straně gravitaci, což je velká, opravdu velká výhoda a jsou lidé, kteří této výhody umí využít. Zatímco v no gi se guard stává méně efektivním… Došlo to tak daleko, že hra guardu už není dostatečně účinná ani při sweepech – hodech a následně přechodech do horní pozice. Guard, který je účinný, je takový, který přímo vede k útoku na nohy nebo ke strhu na zem. Takže 90 procent přechodů, které sledujeme v no gi, jsou pozice útoku na nohy, ze kterých je možné zároveň sweepovat, anebo pokusy o sweep, které vedou k single-leg nebo double-leg takedownům, no, nebo něco na ten způsob.“
zleva: Keenan Cornelius, Craig Jones
Foto. Hywei Teague (www.flograppling.com)
Nohama propletení
Byli to zápasníci Johna Danahera, kteří ovlivnili hru a předvedli na turnajích, jak se útočí na nohy. Keenan pokračuje, „i Gordon začne mít problém, pokud se s nimi (s leglockery) bude snažit o hru guardu… (poznámka autorky: myslím, že si s tím Gordon poradí…) V horní pozici je totiž strašně jednoduché vyhnout se zatažení do boje, a to bez bodových postihů. Když ucítím nebezpečí můžu vycouvat, a pak znovu zaútočit, zatímco se ten dole snaží s něčím přijít. Když chci, tak co pár sekund odstoupím od protivníka a pak začnu znovu bez jakékoliv penalizace. Já prostě preferuji gi, protože je dlouhodobě účinnější ve všech pozicích.“
Zleva: Keenan Cornelius, John Danaher, Gordon Ryan a Garry Tonon
Foto: https://www.instagram.com/keenancornelius
Vlny
Na otázku, jestli někdy v Jiu-jitsu nastane konec vývoje, tedy všechny pohyby už budou známé a nic nového už nebude možné vymyslet, Keenan odpovídá:“Pravděpodobně nenastane… Pohyby jsou zapomenuty a následně znovu objevovány. Inovace přicházejí s novými závodníky ve vlnách, jedna poráží druhou, ta nová tu starou, a tak pořád dokola…“
Velký vliv na vývoj jiu-jitsu mají také pravidla, dle kterých se zápasí. Útoky na nohy se rozmohly díky tomu, že je pravidla některých turnajů dovolují.
Keenan upozorňuje: „útoky na nohy nejsou nová technika, jak by se mohlo zdát. Jsou jen znovu populární. Útoky na nohy tu byly vždycky, akorát byly v ústraní, protože je zakazovala pravidla.“ John Danaher také připisuje velkou zásluhu v rozvíjení útoků na nohy Deanu Listerovi.
Nahoře: Keenan Cornelius vyučuje techniku cross grip guard passu.
Foto: https://keenanonline.com/.
Zánik guardu?
Co máme očekávat jako další trend v jiu-jitsu? Keenan odpovídá „ehm, existují opravdu efektivní způsoby jak přejít guard, jako například cross grip guard pass. Začal jsem na něm pracovat loni a uplatnil jsem ho v zápase s Giannim Grippo.
Nejde o nic nového, všichni dělají cross grip přechody. Nicméně existuje způsob jak to udělat tak, aby to byl natolik silný pass – přechod, že se proti tomu nedá hra guardu vůbec použít. To by mě vlastně štvalo, kdyby se tento styl přecházení guardu chytnul. Bylo by to jako teď v no gi, kde zápasník na zemi pak nemá příliš mnoho možností…“
„Úplné zrušení guardu by se mohlo jevit jako další typ možného nového trendu v zápasení. Ať už by se vyrušil tímto stylem passingu nebo nějakým jiným novým způsobem. Dlouho se vše točilo okolo mocného guardu, neustále se řeší, jaký je teď guard a co bude nový guard, co když guardu odzvoní a nebude se dál používat… no a to, co zbyde, tomu můžeme říkat judo… nikdo už nebude chtít být v pozici na zádech… to může být celkem cool, judo je cool,“ zakončuje Keenan a nechává moderátory se zvednutým obočím. :o)
Keenan Cornelius
Foto. Hywei Teague (www.flograppling.com)
Zdroje:
https://keenanonline.com/about/
https://www.youtube.com/watch?v=i9ZtL4IaxWQ&feature=youtu.be